Zegarki sterowane radiem

Odchudzanie

Czy zastanawialiście się kiedyś nad zakupem takiego właśnie zegarka? Zegarki sterowane radiem chodzą z perfekcyjną dokładnością. Sygnał radiowy redukuje wszelkie niedokładności chodu. Zegar atomowo – cezowy, do którego wskazań dostosowane są wskazania zegarków osiąga dokładność rzędu +/- 1 sekunda na milion lat. To naprawdę wyjątkowa dokładność toteż jeśli zależy nam na perfekcji wskazań czasu zegarki sterowane radiem są naprawdę najlepszym rozwiązaniem, dodatkowo samodzielnie przestawiają się z czasu letniego na zimowy (i odwrotnie) co też jest jedną z ważniejszych zalet (na pewno z punktu widzenia osób, które ze zmianami tego typu bywają na bakier).

Skąd sterowanie?

W Europie najczęściej wykorzystywane są dwa punkty nadawcze. Transmitery znajdują się w Mainflingen koło Frnkfurtu i w Rugby w Anglii. Ich zasięg wynosi 1500 km, a w dobrych warunkach sięga nawet 2500. Sygnał z Niemiec nadawany jest na częśtotliwości 77,5kHz, sygnał z Anglii natomiast na częstotliwości 60kHz.

Na czym polega sterowanie radiem?

Nadajnik, umieszczony np. na wieży w Mainflingen co sekundę wysyła tzw. wzorcowy sygnał czasu (DCF). Do transmisji używane są fale krótkie, dzięki czemu rozchodzi się ona w promieniu nawet 2500 km od stacji nadawczej. Jeżeli po drodze nie wystąpią żadne zakłócenia (o tym za moment) zegarki sterowane radiem dostrajane są do czasu wzorcowego. Jeśli zakłócenia się pojawią zegarek pracuje swoim normalnym rytmem.

Jakiego rodzaju przeszkody zakłócają sygnał?

Duże pofałdowanie terenu, albo wysokie budynki wokół mogą być dość poważną przeszkodą. Sygnał zakłócają też elektrownie, rozdzielnie prądu i kable wysokiego napięcia. Niestety nawet sygnalizacja świetlna jest przeszkodą. Jak widać – w praktyce – w większości sytuacji sygnału raczej nie odbierzemy, co nie znaczy, że gdy przemieścimy się w miejsce, w którym przeszkód nie będzie zegarek nie zostanie zestrojony z zegarem atomowym – zostanie, a przecież w gruncie rzeczy nie zawsze potrzebne nam są perfekcyjne odczyty prawda?

Jakie zegarki?

Sztandarowym produktem zegarmistrzowskim tego typu są zegarki Casio – Waveceptor to model zegarka stworzony do sterowania radiem. Oprócz Casio każda szanująca się marka ma w swojej ofercie tego typu zegarki, więc z ich wyszukaniem i zakupem raczej nikt nie powinien mieć problemów.

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Tags: , ,

Leave a Reply